Kolposkopia – Bielsko-Biała

Badanie kolposkopowe polega na oglądaniu szyjki macicy pod specjalnym mikroskopem – kolposkopem, z wykorzystaniem powiększeń trzy- do piętnastokrotnych. Podczas badania przeprowadza się próbę octową i próbę Schillera, które pozwalają na wytypowanie miejsc występowania nieprawidłowego nabłonka, z których należy pobrać biopsję. Podczas badania pobierany jest również materiał z kanału szyjki macicy, a w szczególnych przypadkach wykonywana jest biopsja endometrium. Badaniem powinny zostać objęte pacjentki z nieprawidłowymi wynikami cytologii lub posiadające dodatnie testy na obecność wirusa HPV.

Wskazania do badania kolposkopowego są następujące:

Nieprawidłowe wyniki cytologii takie jak:

– ASC-H

– HSIL

– AGC

– ASC-US z dodatnim następowym testem p16/Ki67

Dodatnie testy na obecność typów wysokiego ryzyka wirusa brodawczaka ludzkiego (high risk HPV) takich jak:

16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68.

Na czym polega badanie kolposkopowe?

W trakcie badania obraz z kolposkopu transmitowany jest na żywo  na ekran tak aby był widoczny dla pacjentki, a każdy etap szczegółowo tłumaczony przez lekarza. Poszczególne etapy badania są zapisywane jako fotografie w formie cyfrowej i trafiają do dokumentacji medycznej pacjentki. Podczas kolposkopii zawsze pobierane są wycinki z szyjki macicy jak i materiał z kanału szyjki macicy, które trafiają do badania histopatologicznego. W niektórych uzasadnionych przypadkach zostaje również wykonana biopsja endometrium.

Kolposkopia z biopsją, pobranie wycinków jest bezbolesne – odbywa się po znieczuleniu za pomocą sprayu.

Dalsze decyzje kliniczne co do leczenia zależą od wyniku badania histopatologicznego i ustalane są indywidualnie dla każdej pacjentki.

Badanie kolposkopowe wykonywane jest przez lekarza Mikołaja Balisia posiadającego certyfikaty Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy w zakresie kolposkopii i kolposkopii zabiegowej (nr KLP/104 oraz KLPZ/70) według najnowszych rekomendacji. Pracujemy na kolposkopie Alltion AC-2311, który umożliwia dokumentacje fotograficzną oraz podgląd na żywo badania dla pacjentki.

Oglądanie i ocena części pochwowej szyjki macicy po jej uwidocznieniu we wzierniku w dużym powiększeniu. Wskazaniami do badania są nieprawidłowe wyniki cytologii. Podczas badania przeprowadza się próbę octową i próbę Schillera, które pozwalają na wytypowanie miejsc występowania nieprawidłowego nabłonka, z których należy pobrać biopsję. Podczas badania w zależności od wskazań i rozpoznania klinicznego konieczne może być pobranie wymazu szczoteczkowego z kanału szyjki macicy i/lub pobrania biopsji endometrium

lekarz Mikołaj Baliś

Rezydent położnictwa i ginekologii

Przyjmuje po uprzedniej rejestracji telefonicznej.

Rejestracja pod numerem:

508 359 096

Najczęściej zadawane pytania 

Na czym polega badanie kolposkopowe

Badanie polega na oglądaniu szyjki macicy w powiększeniu, po wybarwieniu odpowiednim odczynnikiem.

Czy badanie kolposkopowe boli?

Samo badanie jest bezbolesne. Niewielką tkliwość może dać jedynie użycie wziernika ginekologicznego.

Czy badanie kolposkopowe można wykonać podczas miesiączki?

Kolposkopie wykonuje się najlepiej w połowie cyklu, między 10 a 20 dniem.

Czy badanie kolposkopowe można wykonywać w ciąży?

Tak, jest ono całkowicie bezpieczne dla kobiet ciężarnych.

Ile trwa badanie?

Badanie trwa 15-20 minut i może być powtarzane wielokrotnie.

Czy podczas badania kolposkopowego pobrany zostanie materiał do badania histopatologicznego?

Tak, zostaną pobrane wycinki z tarczy szyjki macicy i wymaz szczoteczkowy z kanału szyjki macicy. W uzasadnionych przypadkach zostanie wykonana biopsja endometrium. Przed pobraniem wycinków szyjkę macicy znieczula się sprayem co sprawia, że pobranie wycinków jest dla pacjentki praktycznie nieodczuwalne.